ŚWIATOWY DZIEŃ MÓZGOWEGO PORAŻENIA DZIECIĘCEGO

DAJ ZIELONE ŚWIATŁO OSOBOM Z MÓZGOWYM PORAŻENIEM DZIECIĘCYM

               6 października 2019 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Obchody mają na celu podniesienie świadomości społecznej na temat mózgowego porażenia dziecięcego (MPD).

              W Polsce jest około 25 tysięcy osób dotkniętych MPD, na całym świecie jest to ponad 17 milionów osób oraz blisko 350 milionów bezpośrednio lub pośrednio związanych z MPD. Mózgowe Porażenie Dziecięce to zespół przewlekłych zaburzeń neurologicznych, wynikających z trwałego uszkodzenia mózgu w okresie okołoporodowym. Najczęściej MPD jest wynikiem uszkodzenia lub zaburzenia rozwojowego mózgu we wczesnym stadium. Może powstać na skutek wielu czynników: patologii płodowych, uszkodzeń okołoporodowych lub poporodowych, co oznacza, że do urazu mózgu może dojść zarówno w łonie matki, w trakcie porodu, jak i w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecka. Jednymi z najczęstszych przyczyn wystąpienia mózgowego porażenia dziecięcego są: niedotlenienie, złe ułożenie płodu oraz wcześniactwo.

               Istotą MPD są zaburzenia ruchowe jak nieprawidłowe napięcie mięśni: spastyczne – wzmożone napięcie mięśniowe lub hipotonia mięśniowa – wiotkość mięśni, niedowłady, ruchy mimowolne oraz zaburzenia psychomotoryczne oraz brak właściwych wzorców ruchu i odruchów neurologicznych. Występujące zaburzenia równowagi oraz problemy z właściwym odczuwaniem pozycji własnego ciała skutkują trudnościami z poruszaniem się. W przypadku mózgowego porażenia dziecięcego mogą też współwystępować zaburzenia zachowania, upośledzenie narządów wzroku, słuchu i mowy, niepełnosprawność intelektualna, a także epilepsja. Niestety MPD jest nieuleczalne, a stan zdrowia pogarsza się wraz z wiekiem, konieczna jest stała opieka i rehabilitacja ruchowa.

               Bardzo często osoby z MPD potrzebują pomocy drugiej osoby, by radzić sobie z codziennymi czynnościami. Ważne są również inne aspekty ich życia. Rodzina, nauka, praca, zabawa, pasje i marzenia należą się wszystkim, bez względu na wiek, możliwości i stopień niepełnosprawności.

               W naszym Ośrodku dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym biorą aktywny udział w życiu społecznym, zawierają przyjaźnie, uczą się, bawią, rozwijają swoje zdolności, korzystają z zajęć edukacyjno-terapeutycznych, w tym z zajęć specjalistycznych w zakresie terapii psychologicznej, logopedycznej i rewalidacyjnej, w zakresie rehabilitacji ruchowej i integracji sensorycznej.

Z okazji obchodów Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego przygotowaliśmy małą akcję informacyjną w postaci zdjęć.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Głodek

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 października w naszym Ośrodku świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Zabawy i zadania związane z chłopcami przygotowały i przeprowadziły panie Anna Świtaj i Renata Kiliszek. Wszystkim dopisały humory. Pani Dyrektor Beata Dudzik wręczyła chłopcom upominki, a na wszystkich czekał słodki poczęstunek.

dav

Zobacz zdjęcia – DZIEŃ CHŁOPAKA

Tekst: Anna Świtaj

Zdjęcia: Katarzyna Głodek

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

W poniedziałek 2 września oficjalnie zakończyliśmy wakacje i wspólnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po beztroskim wypoczynku nadszedł czas nauki, zdobywania nowych doświadczeń oraz zabawy. Mamy nadzieje, że ten rok będzie jeszcze lepszy od poprzedniego. Serdecznie witamy w naszym Ośrodku nowego chłopca Krystiana.

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku, gdzie na bieżąco będziemy przedstawiać relacje z naszej działalności.

Wszystkim uczniom życzymy owocnej nauki, wielu sukcesów, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszym Ośrodku. Pozdrawiamy!

Tekst i foto: Katarzyna Głodek

Wspomnienia – Dzień z życia Ośrodka

Wakacje rozpoczęte ale mimo to chcielibyśmy na chwilę wrócić wspomnieniami do zakończonego roku szkolnego 2018/2019 i przedstawić fotorelację, która obrazuje jak spędzaliśmy czas podczas zajęć i czasu wolnego. Zajęcia grupowe, świetlicowe i indywidualne, a dodatkowo zabawa na świeżym powietrzu, ten rok szkolny na pewno nie był nudny. Jak widać na zdjęciach dzieciom zawsze towarzyszyły uśmiechy na twarzach, a to dla nas przecież najważniejsze!

Zobacz pozostałe zdjęcia – DZIEŃ Z ŻYCIA OŚRODKA

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Głodek

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

,,Nieważne czy będziesz
w miejskiej dżungli, czy
pośrodku lasu.
Najważniejsze, by nie marnować
nigdy już wolnego czasu.
Każdy musi zbierać siły
i powrócić wypoczęty,
by z łatwością pokonywać
życiowe zakręty.”*

Nadeszły wakacje, a wraz z nimi zakończenie roku szkolnego, pełnego nauki, wyrzeczeń, ćwiczeń ale i dobrej zabawy. Podczas uroczystej akademii Pani Dyrektor podziękowała wszystkim dzieciom, rodzicom oraz pracownikom za współpracę.

Niestety w tym roku nadszedł czas pożegnania z Anią i Marcinem, z którymi spędziliśmy wiele wspaniałych chwil. Mama Marcina podziękowała wszystkim pracownikom za wspólne lata oraz wsparcie w trudnych chwilach. Choć rozstania są trudne, my zawsze będziemy pamiętać wspólny czas nauki i zabawy, a Ani i Marcinowi życzymy wszystkiego najlepszego!

*,,Nadeszły wakacje”, Natalia Krawczyk i Filip Sterniuk.

Zobacz pozostałe zdjęcia – ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Głodek

DZIEŃ RODZINY- WYCIECZKA DO FARMY ILUZJII

10 czerwca w ramach Dnia Rodziny wybraliśmy się na wycieczkę w magiczne miejsce jakim jest Park Rozrywki Farma Iluzji. W otoczeniu przyrody i wielu atrakcji czas minął nam bardzo szybko.  Zwiedziliśmy m.in. Latającą Chatę Tajemnic, która zrobiła na nas największe wrażenie,  Muzeum Iluzji, Tunel Zapomnienia, Zakręcony Domek oraz Ogródek Olbrzyma, w którym podziwialiśmy gigantyczne warzywa i owoce. W Pokoju Amesa dzieci choć przez chwilę mogły być większe od swoich rodziców lub Pań z Ośrodka. Udało nam się przejść Wiklinowy i Lustrzany Labirynt, który ma setki niekończących się korytarzy. Odwiedziliśmy również zagrody wiejskie, w których podziwialiśmy kucyka, kózkę afrykańską, kaczkę i króliczki. Podczas wizyty mieliśmy okazję zobaczyć wiele niesamowitych eksponatów, instalacji i rzeźb zaprzeczającym zasadom grawitacji.

Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych i z pewnością będziemy ją jeszcze długo wspominać. Dostarczyła nam ona wiele niesamowitych wrażeń.

Zobacz Galerię – FARMA ILUZJI

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Głodek

DZIEŃ DZIECKA 2019

Bądź dzieckiem jak najdłużej.

Jak dziecko baw się, śmiej.

I kochaj tak jak dziecko

I serce dziecka zawsze miej!

Dzień Dziecka w naszym Ośrodku świętowaliśmy na własnym podwórku. Były śpiewy, tańce i liczne zabawy, które umilały nam wspólny czas. Spontanicznie przed wszystkimi wystąpili Gabrysia i Kamil, którzy chwycili za mikrofony. Największą atrakcją okazały się bańki mydlane, które można było puszczać, podziwiać lub spróbować złapać. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył ale wspomnienia pozostaną na długo.

DZIEŃ DZIECKA

Zobacz Galerię – DZIEŃ DZIECKA

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Głodek