EKO-KONKURS

Eko-zabawka – konkurs plastyczno-techniczny z okazji Dnia Ziemi. Przedmiotem konkursu było zaprojektowanie i wykonanie zabawki z materiałów ekologicznych lub surowców wtórnych.

Oto nasi laureaci: Przemek, Michał, Natalka, Oliwka i Krzyś

Serdecznie gratulujemy! 👏👏👏

ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

Dziś, jak co roku obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. ASD należy do zaburzeń neurorozwojowych, charakteryzujących się utrzymującymi się, poważnymi trudnościami w inicjowaniu i utrzymywaniu relacji i komunikacji społecznej oraz ograniczonymi, powtarzalnymi i nieelastycznymi wzorcami zachowań, i zainteresowań.

Na całym świecie na 250 urodzeń u dwojga dzieci diagnozuje się autyzm. Nie wiemy jakie są przyczyny powstawania autyzmu i nie ma na lekarstwa na to zaburzenie, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej.

ŚWIECIMY NA NIEBIESKO!!!

Informacja o nauczaniu zdalnym

Działając na podstawie art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 roku, poz. 374), w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 2020, poz. 433), w Ośrodku zostały czasowo zawieszone zajęcia do 14.04.2020.

Od 25.03. 2020 r. do 10.04.2020 realizujemy zdalne nauczanie dla naszych wychowanków oraz dzieci realizujących zajęcia WWR.

Na Facebooku została utworzona specjalna grupa OR-W- Ryki – Wspólne nauczanie, która jest przeznaczona dla wychowanków Ośrodka i ich rodziców. Wychowawcy, nauczyciele i specjaliści są w stałym kontakcie z Państwem, przygotowują niezbędne materiały i pomoce dydaktyczne, które przekazują Państwu za pomocą m.in.: komunikatorów internetowych poczty elektronicznej, prowadzeniu zajęć online itp.

Jeżeli ktoś z Państwa ma problem z dostępem do Internetu lub komputera, bardzo proszę o kontakt z wychowawcą. W takim przypadku będziemy przygotowywać karty pracy i niezbędne pomoce dydaktyczne, które w umówionym czasie rodzic odbierze w placówce.

                                                                                                            Beata Dudzik

Światowy Dzień Zespołu Downa.

Co roku 21 marca na całym świecie obchodzony jest Pierwszy Dzień Wiosny. W tym wyjątkowym dniu obchodzimy również  Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa.

Data została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ przyczyną tej wady genetycznej jest trzeci chromosom, który przyczepił się do 21 pary chromosomów.

Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary, które nawiązują do niedopasowanych chromosomów.

Z wagi na zaistniałą sytuację, panującą na całym świecie pandemię koronawirusa, Pierwszy Dzień Wiosny, a zarazem Dzień Zespołu Downa zmuszeni byliśmy obchodzić poza terenem naszej placówki.

Żeby móc razem z innymi spędzić ten wyjątkowy dzień w wesołej atmosferze połączyliśmy się razem poprzez  portal społecznościowy Facebook.

Poniższy kolaż przedstawia nadesłane zdjęcia kolorowych skarpetek, które zamieszczone zostały na naszym facebookowym profilu, w ramach tegorocznych obchodów Dnia Zespołu Downa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do nas i nadesłali swoje zdjęcia.

Tekst: Katarzyna Głodek, Katarzyna Gransztof

Zdjęcia: Katarzyna Głodek

INFORMACJA

Szanowni Państwo!

Dyrektor Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Rykach informuje, że w związku z koniecznością zapobiegania i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronowirusa COVID-19, za zgodą Burmistrza Ryk Pana Jarosława Żaczka, zawieszamy funkcjonowanie naszej placówki na okres od 12.03.2020 r. do 25.03.2020 r.

DZIEŃ KOBIET

W naszym Ośrodku świętowaliśmy Dzień Kobiet w szczególny sposób, bo śpiewający. Na początku Mateusz, w imieniu wszystkich chłopców, złożył Paniom i dziewczynkom życzenia z okazji ich święta. Później odbył się Koncert Życzeń,  który rozpoczął się piosenką „Dzień Kobiet” w wykonaniu chłopców. Monika, Gabrysia, Paulina i Agata zaśpiewały swoje ulubione piosenki. Celebrując święto kobiet obejrzeliśmy prezentacje multimedialne o uczęszczających do Ośrodka dziewczynkach i wszystkich pracujących w nim Paniach. Chłopcy tradycyjnie wręczyli dziewczynkom upominki. Uroczystość zakończyła się pysznym, słodkim poczęstunkiem.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie upominków i poczęstunku.

Zobacz pozostałe zdjęcia – DZIEŃ KOBIET

Przygotowanie i tekst: Iwona Komar, Monika Pietrzyk-Bilska

Zdjęcia: Katarzyna Głodek

WALENTYNKI

„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję”

14  lutego w naszym Ośrodku obchodziliśmy Walentynki, podczas których dzieci poznały zwyczaje, tradycje i symbole związane z tym świętem.  W tym dniu wśród atrakcji nie zabrakło Kupidyna, który wszystkim Wychowankom wręczył walentynki, złożone wcześniej w skrzynce – poczcie walentynkowej. Dzieci miały również możliwość uczestniczyć w różnych walentynkowych grach i zabawach integracyjnych min. bingo, rzut do celu, tańce z balonami. Na koniec imprezy odbyła się zabawa taneczna. Bardzo dziękujemy rodzicom za przygotowanie przebrania i słodkiego poczęstunku.

Zobacz pozostałe zdjęcia – WALENTYNKI

Tekst i organizacja: Katarzyna Ziętara, Katarzyna Głodek, Magdalena Brodowska

Zdjęcia: Katarzyna Gransztof, Katarzyna Głodek

ZABAWA KARNAWAŁOWA

W piątek 31 grudnia odbyła się w naszym Ośrodku Zabawa Karnawałowa. Świetlica zamieniała się w Zaczarowana Krainę, w której gościliśmy rożne postaci z bajek. Zabawę prowadziły trzy wróżki Iwona, Edyta i Anita. Przy dźwiękach muzyki dzieci wspaniale się bawiły. Nie zabrakło pląsów i zabaw. Wychowankowie wykazali się zręcznością podczas prowadzonych konkurencji. serdecznie dziękujemy rodzicom za zorganizowany poczęstunek oraz przygotowane stroje.

Zobacz pozostałe zdjęcia ZABAWA KARNAWAŁOWA

Tekst: Iwona Komar

Zdjęcia: Katarzyna Głodek

WIGILIA 2019

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku,

Dzień, który liczy się do zmroku,

Dzień bardzo ciepły, choć grudniowy,

W którym gasną wszelkie spory,

W którym radość wita wszystkich,

Który każdy z nas zna od kołyski.

19 grudnia w naszym Ośrodku obchodziliśmy wspólną Wigilię, w której uczestniczyli nasi wychowankowie wraz z rodzicami oraz pracownicy Ośrodka.

Dzieci, z pomocą Pań, przedstawiły „Jasełka”, które mogli podziwiać dumni rodzice.

Wszyscy razem mieliśmy okazję zaśpiewać kolędy, podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i zjeść wspólną kolację wigilijną.

Spotkanie opłatkowe przygotowały: Iwona Komar, Katarzyna Gransztof, Monika Pietrzyk-Bilska.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniach Radzie Rodziców oraz pracownikom Ośrodka.

Zobacz pozostałe zdjęcia – WIGILIA

Przygotowanie: Iwona Komar, Katarzyna Gransztof, Monika Pietrzyk-Bilska

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Gransztof